W dniach 9-10 grudnia odbył się w Poznaniu WordCamp, a więc spotkanie pasjonatów Wrodpressa z całej Polski. I ja tam z gośćmi byłem, miód i wino piłem, a com widział i słyszał, w bloga umieściłem. Zapraszam do przeczytania mojej krótkiej relacji z tego niesamowitego przedsięwzięcia.

Organizacja

Na początek kilka szczegółów organizacyjnych. W tym roku WordCamp odbył się w Poznaniu, konkretniej w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa. Bardzo ciekawe miejsce swoją drogą, kilka razy zabłądziłem na uczelnianych korytarzach, ale przynajmniej pozwiedzałem budynek. Organizatorzy tegorocznego WrodCampa (nie wiem jak było w zeszłym roku) naprawdę dali radę – całość była zorganizowana na bardzo wysokim poziomie.

Sala przestronna, dużo miejsca. Dobre nagłośnienie i projektor sprawiły, że wszyscy wszystko słyszeli i widzieli, niezależnie od tego czy siedzieli blisko czy daleko od mównicy. Była darmowa kawa i herbata, nie zabrakło też ciastek. Chłopaki (i dziewczyny?) zadbali również o nasze żołądki, dowożąc smaczną, gorącą pizzę (mniam, mniam). Generalnie z gastronomicznego punktu widzenia niczego mi tam (i myślę, że innym też) nie brakowało. Był także internet (chociaż przy prezentacji Bartka Bilickiego, zdaje się, wyszedł).

Niestety agendę szlag trafił. Agenda nie odpowiadała rzeczywistości i niektóre wystąpienia z piątku przeniesiono na sobotę, a niektóre chyba w ogóle wypadły. No ale domyślam się, że nie wszystko można przewidzieć, szczególnie jeśli rozmawiamy o ludzkiej niezawodności. Afaik niektórzy prelegenci, z różnych przyczyn, po prostu się nie zjawili. Osobiście nie stanowiło to dla mnie problemu.

Prelekcje

Jak to z reguły bywa, prelekcje były bardzo różne. Jedne bardzo ciekawe, drugie mniej, niektóre nawet trochę nudnawe, wszystkie jednak starannie przygotowane. Z każdego wystąpienia można było uszczknąć źdźbło wiedzy dla siebie, z niektórych można było czerpać garściami. Poniżej zamieszczam mój subiektywny ranking prelekcji (znalazły się w nim głównie te prezentacje, które uznałem za szczególnie ciekawe i przydatne):

Zarabianie na WordPressie, czyli jak zostać freelancerem by Paweł Pela

Zdecydowany faworyt, o czym świadczył tłum interesantów z pytaniami kierowanymi do prelegenta, Pawła Peli, po prelekcji. Co ciekawe, jego wystąpienie było „nietechniczne”. Paweł opowiadał o urokach i przekleństwach życia freelancera. O tym jak sobie radzić z klientami, na co warto zwracać uwagę, w ogóle – jak zacząć taką przygodę i jak on ją zaczynał. Co jest potrzebne, o czym warto pamiętać i jak życie freelancera wygląda od kuchni. Naprawdę – świetne wystąpienie przeplecione paroma zabawnymi, opartymi na faktach, anegdotami.

Błędy HTML5 których należy unikać tworząc własne motywy by Michał Maćkowiak

Niby nic odkrywczego, a jednak – ktoś to musiał w końcu powiedzieć i zrobił to Michał Maćkowiak. Bardzo ciekawe i pouczające wystąpienie o błędach, które my, frontendwocy, często popełniamy próbując z całych sił pokazać światu, że znamy wszystkie nowe tagi HTML5. Bardzo dobre przykłady nadużywania nowych znaczników wsparte informacjami jakie konstrukcje są poprawne.

Optymalizacja czasu pracy nad szablonami WordPress by Marcin Wolak

Stronę opartą na wordpresie można napisać od zera, to fakt, ale można tę samą stronę napisać trzy razy szybciej i za te same pieniądze. Jak to zrobić? O tym właśnie opowiadał Marcin Wolak. Bardzo interesujące prelekcja o wordpressowych frameworkach, szablonach-dzieciach i o tym, jak to wszystko ugryźć. Mnie przekonał na tyle, że odnalazłem już swojego frameworka (o tym w osobnym poście) na którym będę stawiać kolejne wordpressowe produkcje.

Tworzenie wtyczek – oszczędzaj swój czas by Robert Mikołajuk

Dużo, naprawdę dużo przydatnej wiedzy z zakresu tworzenia wtyczek wordpressowych w wydaniu kogoś, kto ewidentnie się na tym zna (a przynajmniej sprawia takie wrażenie :) , czyli Roberta Mikołajuka a.k.a vokiel. Czekam z niecierpliwością, aż udostępni swoją prezentację, ponieważ uważam, że stanowi ona doskonały punkt wyjścia dla każdego, kto chciałby zacząć pisać wtyczki do WP (czyt. mnie). Prezentacja została udostępniona. Poza tym technicznie najlepiej dograna prezentacja z lokalną instancją WP, dzięki ktróej całą magię mogliśmy obserwować live.

Plugin czyli luka bezpieczeństwa by Konrad Dzwinel

Znakomity wykład o bezpieczeństwie, nie tylko w WordPressie. Kilka praktycznych przykładów błędów, które można wykorzystać (albo raczej można było) do niecnych celów. Garść naprawdę przydatnych rad jak uodpornić swoją stroną na ataki „znudzonych informatyków”. No i wielki plus za materiały drukowane, które z pewnością się przydadzą oraz za prawy przycisk myszy. ;) To wszystko z ramienia pracodawcy, czyli firmy OptArt.

Modyfikacje panelu administratora by Bartosz Bilicki

Właściciel (współwłaściciel?) agencji Godmode stał się niestety ofiarą łącza internetowego, które w trakcie jego prezentacji odmawiało posłuszeństwa (przyznać się, który ściągał pornuchy?), a ponieważ pogląd live był dość istotną częścią jego prezentacji, jego wystąpienie trochę się skiepściło (a zaczął bardzo dobrze). Na przyszłość brać przykład z Roberta Mikołajuka. Generalnie jednak przemycił garść naprawdę fajnych informacji o modyfikacjach panelu oraz o wtyczkach, które warto w tym celu wykorzystać, żeby usprawnić sobie pracę.

To tyle. Reszty albo nie widziałem (ze 3 mi umknęły, nie więcej) albo do mnie nie trafiały (pewnie dlatego, że nie byłem dla nich odpowiednim targetem). Generalnie całość naprawdę świetna, w przyszłym roku na 100% się zjawię. POlecam wszystkim gorąco udział w tym evencie.

Podobne wpisy:

  • Brak podobnych wpisów.